МИРОПОМАЗАННЯ

 

В обряді Миропомазання священик помазує похрещеного святим миром, творячи образ хреста на чолі, очах, ніздрях, устах, вухах, грудях, руках і ногах, і каже: „Печать дару Святого Духа”.

Починається чолом і кінчається ногами. Ноги зв’язані з ходінням. Я йду – гр. χωρέω. Як уживається це слово в Новому Завіті? Спочатку переклад Огієнка, потім – Хоменка, потім – Куліша, потім – Філарета.

Ів. 8, 37: „Знаю Я, що ви рід Авраамів, але хочете смерть заподіяти Мені, бо наука Моя не вміщається в вас. (не має місця у вашому серці). (не містить ся в вас). (вміщається)”.

Мт. 15, 17: „Чи ж ви не розумієте, що все те, що входить до уст, вступає в живіт, та й назовні виходить? (іде до нутра). (йде в живіт). (проходить у черево)”.

Мт. 19, 11: „А Він їм відказав: Це слово вміщають не всі, але ті, кому дано. (не всі це слово розуміють). (зміщають). (сприймають)”.

2Пт. 3, 9: „Не бариться Господь із обітницею, як деякі вважають це барінням, але вам довготерпить, бо не хоче, щоб хто загинув, але щоб усі навернулися до каяття. (прийшли до покаяння). (до покаяння прийшли). (прийшли до покаяння). (дійшли до зміни мислення).

Мр. 2, 2: „І зібралось багато, аж вони не вміщалися навіть при дверях. А Він їм виголошував слово. (не було місця). (не було місця). (не вміщалися)”.

2Кор. 7, 2: „Дайте місце для нас! Ми нікого не скривдили, нікого не зіпсували, нікого не ошукали! (дайте нам місце в вашому серці). (зрозумійте нас). (дайте нам місце)”.

Нас цікавить, в першу чергу, термін розуміти. Розуміти означає йти. Ноги з’єднуються з чолом, тобто людина вже не роздерта внутрішньо, а становить єдність, цілість: мислення, почування, слова, вчинки між собою тісно з’єднані, тотожні. Вона думає так, як відчуває. Говорить те, що думає. Робить те, що говорить. Повне зцілення особи.